همه چیز درباره رنگ پلی اورتان روشان فام

همه چیز درباره رنگ پلی اورتان روشان فام

انواع و اقسام رنگ ها وجود دارند که رنگ های پلی اورتان یکی از انها هستند. این رنگ ها ویژگی های به خصوصی دارند که باعث شده است در صنایع گوناگون و برای رنگ آمیزی مکان های مختلف از آنها استفاده شود. صنایع مختلفی مانند پالایشگاه های پتروشیمی، ماشین آلات و وسایل کشاورزی، کشتی ها، سکوهای نفتی، اسکله ها، سطوح فلزی، پل های عابر پیاده و قطعات خودرو از این رنگها استفاده می کنند. رنگ های پلی اورتان روشان فام بر خلاف رنگ های پودری پوست پرتقالی نمی شوند و در برابر گچی شدن مقاومت بالایی دارند. این رنگ ها بر اساس میزان براق بودن به 4 گروه متفاوت تقسیم می شوند که با توجه به نوع کار خود از آنها استفاده می کنیم.

در چه مواردی از رنگ های پلی اورتان استفاده می شود؟

رنگ های پلی اورتان ویژگی های زیادی داشته به همین دلیل کاربرد های وسیع و گسترده ای در صنایع گوناگون دارند. این رنگ ها در پوشش دهی به انواع سطوح کاربرد دارند. برای کسب اطلاعات بیشتر موارد زیر را مطالعه کنید.

برای رنگ آمیزی اسکله ها و سکو های نفتی

پالایشگاه های پتروشیمی

قطعات خودرو

نرده های آهنی

انواع و اقسام ماشین آلات کشاورزی

پوشش دهی به مبلمان های فلزی مورد استفاده در فضای باز

رنگ نرده کفپوش ها در بیمارستان ها ،مراکز درمانی و آزمایشگاه ها

برای جلوگیری از گچی شدن به عنوان لایه نهایی بر روی پوشش های حفاظتی اپوکسی

سطوح فلزی مانند صندلی هاو انواع پل ها

ویژگی های پلی اورتان چیست؟

نام دیگر پلی اورتان پلی یورتان است. این رنگ محصول دو قسمتی است که بر پایه رزین پلی اورتان تهیه می شود. همانطور که گفته شد این رنگ ویژگی های بسیاری دارد که به شرح زیر است:

این رنگ دارای مقاومت بالایی در برابر اشعه های خورشید، باران های اسیدی و هم چنین رطوبت دارد که این مقاومت بالای رنگ در برابر اشعه های خورشید موجب شده است تا در سطوحی که در معرض شدید پرتوهای خورشیدی قرار دارند مورد استفاده قرار بگیرند.

از نظر شکل ظاهری بسیار جذاب و زیبا است.توجه به زیبایی در کنار خواص رنگ اهمیت بالایی دارد مخصوصا در مکان هایی که داشتن یک محیط زیبا و کاریزماتیک به همان اندازه اهمیت دارد که داشتن ویژگی های آن رنگ اهمیت دارد.

دارای مقاومت بالا در برابر اسید وباز، روغن های صنعتی و شیمیایی و املاح است.

بر خلاف رنگ های پودری پوست پرتقالی نمی شوند.

مقاومت بالایی نسبت به گچی شدن دارند.

پلی اورتان نوعی لاک محکم و بادوام است. این رنگ از پلیمرهای پر مصرف است که بیشتر برای پوشش دهی تک لایه ها مانند بام ها و یا رنگ های مشخص کننده محل عبور عابر پیاده به کار گرفته می شود.

ضربه پذیری بالایی دارد.

به راحتی به سطوح فلزی می چسبد.

نحوه دسته بندی رنگ های پلی اورتان

رنگ های صنعتی پلی اورتان بر اساس میزان براقیت به 4 گروه تقسیم بندی می شوند.

رنگ پلی اورتان مات

رنگ پلی اورتان نیمه مات

رنگ پلی اورتان براق

رنگ پلی اورتان نیمه براق

برای مشاهده محصولات بیشتر پلی اورتان و رنگ پلی اورتان کف به سایت ما مراجعه فرمایید.

چگونه از رنگ های پلی اورتان استفاده کنیم؟

رنگ های پلی اورتان دارای دو قسمت هستند که توسط خود شرکت های تولید کننده رنگ این نسبت ها رعایت شده است و لازم نیست نگران این موضوع باشید. اگر این نسبت ها رعایت نشود رنگ ما خشک نمی شود .برای استفاده از رنگ های پلی اورتان همانطور که در دستور العمل آن گفته شده دو قسمت را با هم ترکیب کرده و با همزن الکتریکی این دو قسمت را با هم مخلوط کنید تا این دو قسمت کاملا با یک دیگر مخلوط شوند. برای رنگ کردن روش های مختلفی وجود دارد که بر اساس کاربرد روش مناسب آن انتخاب می شود.

انواع روش های رنگ کردن با رنگ های پلی اورتان عبارتند از:

اسپری با هوا

اسپری بدون هوا

غلطک و قلم مو

قبل از شروع به رنگ کردن به موارد زیر دقت کنید:

قبل از شروع به رنگ کردن حتما مطمئن شوید که تمام قطعات و لوازم مورد استفاده تمیز هستند. دو جزء رنگ را به صورت تدریجی با همزن الکتریکی ترکیب کنید و مطمئن شوید که این دو قسمت به طور کامل با یکدیگر مخلوط شده باشند. این روند را ادامه دهید تا 30 دقیقه بگذرد بعد از گذشت 30 دقیقه تینر مخصوص رنگ پلی اورتان را به ترکیب خود اضافه کنید. قبل از شروع به رنگ کردن مطمئن شوید سطحی که می خواهید آن را رنگ کنید تمیز باشد و گرد و غبار و آلودگی روی سطح نباشد. بعد از آن به روش دلخواه خود شروع به رنگ کردن کنید بعد از این که رنگ آمیزی به پایان رسید برای خشک شدن باید محصول را برای مدت مشخص داخل کوره قرار بدهیم تا به طور کامل خشک شود.

محدودیت های استفاده از رنگ پلی اورتان چیست؟

مجموعه ای از محدودیت های کوچکی وجود دارد که هنگام به کارگیری و پوشش دهی باید رعایت کرد. این محدودیت ها عبارتند از:

ترکیباتی که دارای خواص ضد اشعه ی خورشید هستند مانند رنگ های پلی اورتان ممکن است بعد از گذر چندین سال خاصیت ضد اشعه ی خورشیدی خود را از دست بدهند در این صورت لازم است که پوشش دهی مجددی صورت بگیرد چون که هیچ ماده شیمیایی وجود ندارد که بتواند ساختار خود را برای همیشه نگه دارد و رنگ های پلی اورتان نیز از این قائده مستثنا نیستند.

هنگام استفاده از رنگ های پلی اورتان ضروری است که از لباس مخصوص ، دستکش و ماسک صورت استفاده کرد. چراکه در هنگام استفاده از رنگ یک سری بخارات شیمیایی از محلول ساطع می شود. این بخارات خطرات جانی نداشته اما ممکن است برای پوست، ریه ها و چشم ها مشکلاتی ایجاد کنند و باعث بروز برخی از علائم آلرژی در فرد شوند.

هر ماده شیمیایی دارای بو بوده و رنگ پلی اورتان هم این گونه است به همین دلیل در هنگام اعمال و استفاده از این رنگ وجود یک تهویه ی هوا مناسب باعث می شود که روند کار راحت تر و آسان تر صورت بگیرد.

میتوانید اطلاعات بیشتر درباره پلی اورتان به مقاله ما در مورد همه چیز درباره رنگ پلی اورتان مراجعه کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *