نقد و بررسی کتاب عقاید یک دلقک

کتاب عقاید یک دلقک، یکی از مشهورترین آثار نویسنده آلمانی، هاینریش بل، به شمار می‌رود. این کتاب با روایت جذاب و متفاوتی که دارد، توانست هاینریش را در سال 1972 صاحب جایزه نوبل ادبیات کند. با در دست گرفتن این کتاب و خواندن عنوان آن احتمالا فکر کنید با یک داستان و روایت شاد روبه‌رو هستید؛ طنزی از روزمرگی‌های یک دلقک! اما با خواندن چند صفحه از این روایت، متوجه می‌شوید که با یک تراژدی مواجه هستید. نویسنده شخصیتی را خلق کرده است که میان شغل و حرفه او با زندگی شخصی و روابط عاطفی‌اش پارادوکس بزرگی وجود دارد.

هانس شینر، کاراکتر دلقکی که با کمک هاینریش بل برای روایت این داستان خلق شده است، سعی دارد تا جامعه کاتولیک و قوانین آن را به چالش بکشد. اما با ترک شدن از سوی همسرش بر سر اختلافات مذهبی و عقیدتی، حال این زندگی شینر است که به چالش بزرگی کشیده می‌شود! شینر شدیدا عاشق ماری است و زمانی که ماری ناگهان شینر را ترک می‌کند، دقلک اولین و آخرین پل ارتباطی‌اش با جامعه بیرون را از دست می‌دهد. اگر کمی در بطن رمان و نقد و بررسی کتاب عقاید یک دلقک دقیق شوید متوجه خواهید شد که این کتاب ته مایه مذهبی دارد که سعی می‌کند یک روایت اجتماعی را به تصویر بکشد.

نه تنها عقاید یک دلقک، که تمامی آثار هاینریش بل در ایران طرفداران زیادی دارند. در هیچ یک از آثار بل، قهرمانان داستان افرادی عجیب و غریب نیستند که کارهای خارق‌العاده‌ای انجام داده باشند. در اغلب آثار این نویسنده آلمانی، انسان‌های دردکشیده و درمانده اصلی‌ترین قهرمانان داستان هستند. یکی از اهداف بزرگ آثار بل، انتقاد از فاشیسم هیتلری و اوضاع نابسمان اجتماعی پس از جنگ است. اغلب آثار این نویسنده حال و هوای جنگ جهانی دوم را روایت می‌کنند. کتاب عقاید یک دلقک از سوی سپاس ریوندی ترجمه شده و نشر ماهی آن را چاپ کرده است.

درباره نویسنده کتاب عقاید یک دلقک؛ هاینریش بل

عقاید دلقک را می‌توان برجسته‌ترین اثر «هاینریش بل» دانست. هاینریش تئودور بُل Heinrich Theodor Boll یک نویسنده سرشناس آلمانی است که در سال 1972 برنده جایزه نوبل ادبیات شد. یکی از اصلی‌ترین مهارت‌های این نویسنده آلمانی، مهارت خارق‌العاده او در کاراکترسازی و روح دادن به کاراکترهای خیالی است. ترکیبی از جهان‌بینی گسترده این نویسنده به خوبی در آثارش مشهود است. در آثار به جا مانده از هاینریش بل بیشتر راجع‌به جنگ جهانی مخصوصا جنگ جهانی دوم خواهید خواند.

هاینریش بل در 21 دسامبر 1917 در شهر کلن آلمان به دنیا آمد. اگر چندی از آثار این نویسنده را خوانده باشید می‌دانید که بزرگ‌ترین قرمانان داستان‌های او، انسان‌های درمانده و شکست خورده‌اند؛ و این دقیقا همان نقطه عطفی است که خوانندگان را مجذوب روایت‌های این نویسنده می‌کند. کتاب عقاید یک دلقک را می‌توان جزو 10 کتاب برتری دانست که حتما باید آن را در کتابخانه خود داشته باشید! در ادامه به نقد و بررسی کتاب عقاید یک دلقک خواهیم پرداخت.

آنچه در کتاب عقاید یک دلقک می‌خوانید

همان‌طور که از نام کتاب پیداست، نویسنده داستان زندگی یک دلقک را روایت می‌کند! شاید اگر چیزی راجع‌به این کتاب نخوانده باشید و آن را در قفسه‌های یک کتابخانه ببینید، تصور کنید که با یک روایت شاد و زندگی بخش طرف هستید! درحالی‌که عقاید یک دلقک روایت کننده یک تراژدی است؛ تراژدی زندگی دلقکی که تمام عمر خویش را مشغول سرگرم کردن و خنداندن مردم بوده اما خودش با چالش‌های زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند.

کتاب با روایت داستان زندگی دلقکی با نام “هانس شینر” آغاز می‌شود. هانس شینر که یکی از دلقک‌های سرشناس و مشهور است به یکباره به یک دلقک ساده که کسی تمایلی به خرید بلیط اجراهای او ندارد تنزل پیدا می‌کند! بنابراین با روایت زندگی دلقکی روبه‌رو هستید که نه تنها در زندگی کاری خود به چالش کشیده می‌شود، بلکه زندگی عاطفی و حتی عقاید مذهبی او نیز از این درگیری‌ها در امان نمی‌مانند! اگر به خواندن یک داستان پرکشش فکر می‌کنید که تا آخرین صفحه از کتاب شما را با خود همراه کند، توصیه می‌کنیم حتما پس از خواندن نقد و بررسی کتاب عقاید یک دلقک، آن را به سبد خریدتان اضافه کنید!

نقد و بررسی عقاید یک دلقک

یک داستان عاشقانه آرام می‌خواهید تا جریان داستان به سادگی شما را با خود همراه کند؟ عقاید یک دلقک را نخوانید!! اما اگر به دنبال یک داستان عاشقانه پرچالش هستید، داستانی که ذهنتان را به خود درگیر کند حتما کتاب عقاید یک دلقک را مطالعه کنید. هاینریش بل مانند دیگر آثارهایش، در این کتاب نیز به خوبی موفق شده است تا کاراکتر را به‌گونه‌ای خلق کند که به راحتی با او احساس همزادپنداری کنید.

شینر، دلقک داستان، فردی منزوی و به دور از جامعه است. تنها پل ارتباطی شینر با دنیای اطرافش، همسرش است. برخی معتقدند عشق شدید شینر به ماری همان نقطه عطفی است که این داستان را خواندنی کرده است. اما درست از زمانی که ماری به دلیل اختلافات مذهبی شینر را ترک می‌کند، زندگی پوچ دلقک آغاز می‌شود و خلا بزرگی سرتاسر دنیای او را فرا می‌گیرد.

عشق زیاد شینر، ترک شدنش توسط ماری یا اختلافات مذهبی و عقیدتی که یک عشق را به انتهای مسیر می‌رساند، تنها مسائلی نیستند که هاینریش بل سعی کرده است آن‌ها را در روایت خود بگنجاند. شینر، کاراکتری که به دست‌های این نویسنده توانای آلمانی خلق شده است سرتاسر داستان می‌کوشد تا از هر دَری به مسائلی که او را درگیر کرده است حمله کند.

با این وجود قلب کتاب عقیده 1 دلقک را می‌توان نقد جامعه کاتولیک دانست. هاینریش بل به خوبی توانسته است از ابتدای کتاب، جامعه کاتولیک و قوانین آن را به چالش بکشد؛ چالش‌هایی که منجر به جدایی شینر از ماری می‌شود. جهان‌بینی هاینریش بل در این روایت آشکار است. هاینریش بل سعی کرده است با خلق کاراکتر شینر، شخصیتی را خلق کند که پذیرای جامعه‌اش نیست و سعی دارد قوانین و چیستی این جامعه و پیروان آن را به چالش بکشد.

ویژگی‌های برجسته کتاب عقاید یک دلقک

در نقد و بررسی کتاب عقاید یک دلقک متوجه ویژگی‌های برجسته‌ای در این کتاب خواهید شد؛ ویژگی‌های که آن را به یکی از بهترین آثار هاینریش بل تبدیل کرده است. اولین ویژگی‌ این کتاب، این است که خواننده با خواندن چند صفحه از کتاب متوجه می‌شود که با یک داستان تلخ و موضوعی اجتماعی طرف است؛ اما آیا واقعا عقاید یک دلقک یک کتاب با موضوع اجتماعی است؟!

به هیچ عنوان کتاب عقاید یک دلقک را نمی‌توان یک کتاب اجتماعی دانست؛ هرچند به روایت موضوعی اجتماعی می‌پردازد اما با ورود به بطن داستان متوجه می‌شوید که با یک کتاب مذهبی روبه‌رو هستید؛ اختلافات مذهبی دلقک با همسرش ماری به خوبی این موضوع را آشکار می‌سازد.

به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های کتاب عقاید یک دلقک می‌توان به نوع نگرش نویسنده داستان اشاره کرد. اگر کتاب 100 سال تنهایی گابریل گارسیا را خوانده باشید، حتما می‌دانید که در این کتاب نیز به نقد چنین روایتی پرداخته شده است. اما یکی از بزرگ‌ترین تفاوت‌های این دو داستان این است که در کتاب عقاید یک دلقک، به موضوعات پراکنده زیادی پرداخته شده است که کتاب و روایت پیش‌رویتان را چالشی‌تر می‌کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *